Vítam vás na stranke venovanej americkým bezsrstým terierom a mojej chovnej stanici Santner´s kennel.

História plemena

Na jeseň roku 1972 sa v Louisiane vo vrhu stredne velkého rat terriera,narodila bezsrstá fenka s hodvábnou ružovou kožou a čiernymi fľakmi. Kedže jej majitelia ani netušili, čo s takýmto zvlástnym steňatom robiť, darovali ho svojim známim Willie a Edwinovi Scottovím.
Štena dostalo meno Josephine. Manželia Scottoví začali uvažovať o ďalšom chove tohto unikátneho psa. Radili sa dokonca aj s univerzitnými vedcami, ale kazdý ich odbil tým, že by to bola len strata času, že je to jednoducho nemožné. Povedali im, že Josephine bola len vrtoch prírody a nexistuje spôsob ako reprodukovať jej bezsrstú charakteristiku.Oni však nie nepovažovali za uspokojujúcu odpoveď a pokračovali vo svojom pláne rozmnožovať ju.
Keď  mala Josephine rok narodili sa jej 4 štenatá.Ale len jedno z nich bolo bezsrsté.
V nasledujúcich rokoch mala niekolko ďalších vrhov,avšak ani jedno bezsrsté šteňa. Až 30.decembra 1981 vo veku 9 rokov, vo svojom poslednom vrhu,po párení s vlastnym synom, vrhla Josephine 1 bezsrstú fenku /Jemima/ a 1 psa Snoopy/ , ako aj  2 osrstené fenky /Petunia a Queenie/. Scottovím sa splnil sen. Za pomoci svojich veterinárov boli pripravení pustiť sa v plnom rozsahu  do chovu. Snoopy nakril svoje sestri.Jemime sa narodil vrh bezsrstých mládat a jej sestrám aj bezsrté aj ostrstené štenatá.Scottoví založili chovnú stanicu  “Trout Creek Kennel“.
Spočiatku Amerických Bezsrstých Teriérov evidovali ako bezsrstú variantu rat teriérov.
1.januára 2004 bol tento teriér uznaný ako samostatné plemeno – „Americký bezsrstý teriér /American Hairless Terrier- AHT/ V maďarsku je toto plemeno známe pod menom Amerikai meztelen terrier a v taliansku pod menom cano nudo americano. Plemeno sa delí na variantu holú a osrstenú. Obe varianty sú uznávané a na výstavách posudzované oddelene.
Prví „Američania“, boli dovezení do Európy v roku 2003 a to konkrétne do Fínska.

zdroj: troucreekennel